All-state volleyball teams announced
Here are the seventh annual all-state volleyball teams, as selected by a panel of sportswriters from 13 newspapers around the state.
To have received recognition, a player had to have been named on at least two ballots.
Again, while it was a pain to conduct the balloting, it's a labor of love. And I want to thank my fellow prep writers for taking the time during this Christmas season. I know I snagged a couple of them as they (like I am right now) were headed out the door for some much-needed vacation time.
Congratulation to all the honorees.
4A
Player of the Year ? Oceana Bush, OH, Lewis & Clark.
Coach of the Year ? Julie Yearout, Lewis & Clark.
First team
Hitters ? Alexis Olgard, Mead; Kylin Munoz, Monroe; Jessie Genger, Kentwood; Marcy Hjellum, Kamiakin; Oceana Bush, Lewis & Clark.
Setters ? Leanna Ludes, Skyview; Brigit Miller, Olympia; Shelby Swanson, Kamiakin.
Libero ? Liz Haskey, Puyallup.
Second team
Hitters ? Lauren Campbell, Kentwood; Ashleigh Pollard, Rogers (Puyallup); Chloe Rowand, Lewis & Clark; Marlayna Geary, Bellarmine Prep; Devon Brown, Skyview.
Setters ? Hilary Koenigs, Lewis & Clark; Kaitlyn Drew, Monroe.
Liberos ? Megan Triggs, Olympia; Zoe Iida, Bothell.
Honorable mention
Hitters ? Daria Winckler, Davis; Elizabeth Clark, Southridge; Tori Fisher, Eisenhower.
Setter ? Stephanie Shumaker, Kentwood.
Liberos ? Jadelyn Thompson, Marysville-Pilchuck; Hailey Lanning, Pasco; Katie Grajewski, Kentwood; Sarah Girard, Kamiakin.
3A
Player of the Year ? Jocelyn Levig, OH, Sumner.
Coach of the Year ? Brooke Cooper, Shadle Park.
First team
Hitters ? Ashley Eneliko, Kennedy; Ellie Radich, Eastside Catholic; Janelle Chow, Mercer Island; Jocelyn Levig, Sumner; Brooke Bachesta, Eastside Catholic; Miranda Pratt, Mount Si.
Setters ? Megan McBride, Auburn Mountainview; Camryn Irwin, Prairie.
Libero ? Brittany Lawrence, Capital.
Second team
Hitters ? Amy Before, Shadle Park; Morgan Merriman, Lakeside (Seattle); Melissa Geiss, Bishop Blanchet; Kristyn Ross, Capital.
Setters ? Brenna Peterson, Capital; Deedra Foss, Lakes.
Libero ? Chelsea Jurkovich, Mercer Island.
Honorable mention
Hitter ? Fei Oloi, Timberline.
Setters ? Sascha Burton, Nathan Hale; Lindsay Neimeier, Shadle Park; Gabbi Sisco, Enumclaw.
Liberos ? Emily Halvorson, Holy Names; Karly Edwards, Bonney Lake; Monica Marchak, Columbia River.
2A
Player of the Year ? Amanda Warner, OH, Tumwater.
Coach of the Year ? Tana Croft, Tumwater.
First team
Hitters ? Jessi Roberts, Lynden; Amanda Warner, Tumwater; Kinzi Poteet, Grandview; Alex Sele, Tumwater; Kierstin Wilson, Selah; Kinsey Davis, Burlington-Edison.
Setters ? Alyssa Wold, West Valley (Spokane); Maci Hunt, North Mason.
Libero ? Katrina McClaflin, Tumwater.
Second team
Hitters ? Rebecca Haight, Mark Morris; Ashley Broadwell, Archbishop Murphy; Allison Walker, Othello; Danielle Cook, North Mason.
Setters ? Alayna Kramme, Lynden; Taylor Aschenbrenner, Black Hills.
Libero ? Brandi Benner, Lynden.
Honorable mention
Hitters ? Averyl Shindruk, Lynden; Kailah Lenz, Black Hills.
Setters ? Taylor Dillard, Fife; Danielle Gilchrist, Mark Morris; Vanessa Medina, Grandview.
Libero ? Allison Beardsley, Fife.
1A
Player of the Year ? Anna Cesari, S, King’s.
Coach of the Year ? Steve Bain, King’s.
First team
Hitters ? Ashley Wright, Cascade (Leavenworth); Becky Flores, River View; Hannah Velling, Cascade Christian; Aubree Pocklington, Montesano; Eva Grassl, Connell.
Setters ? Anna Cesari, King’s; Kylee Bellamy, Goldendale.
Libero ? Lacey Seidl, Castle Rock.
Second team
Hitters ? Chani Brisby, River View; Li Murphy, Annie Wright; Linde Maertens, Coupeville; Jamie Brunner, Chelan.
Setters ? Samantha Gordon, Onalaska; Kelli Bowers, Chelan.
Libero ? Meagan Foote, King’s.
Honorable mention
Hitters ? Emmy Dolan, Castle Rock; Jessica Coots, Kettle Falls; Jordan Irish, King’s; K.C. Schmit, Kalama; Dionna Kirton, King’s.
Setters ? Brianne Vincent, Cascade (Leavenworth); Michelle DeHaan, Lynden Christian.
Liberos ? Katie Waters, Cascade (Leavenworth).
2B
Player of the Year ? Shelby Puckett, MB, Tekoa-Oakesdale.
Coach of the Year ? Sue Doering, Colfax.
First team
Hitters ? Kayla Johnson, Colfax; Shelby Puckett, Tekoa-Oakesdale; Abi Hedlund, La Conner; Theresa Mott, South Bend.
Setters ? Amy Van Beek, Riverside Christian; Ashlynn Smith, Liberty Christian; Rachel Johnson, Colfax.
Libero ? Mandy Powell, Darrington.
Second team
Hitters ? Emily Elhard, Evergreen Lutheran; Erin Scholz, Colfax; Mariah McHolland, Rainier Christian; Desiree Chappell, Tekoa-Oakesdale; Kiani Saluni, Toutle Lake.
Setter ? Danielle Medina, Bridgeport.
Liberos ? Brandi Malakoff, Toutle Lake; Michelle FitzGerald, Pomeroy.
Honorable mention
Hitters ? Emily Shepard, Riverside Christian; Jessika Jo Sandrini, Adna; Kenzie Graber, Davenport; Madison Hahn, Riverside Christian.
Setters ? Candice Pedroza, La Conner; Mariah Mielke, Davenport.
1B
Player of the Year ? Esther Timofeyev, MH, Moses Lake Christian.
Coach of the Year ? Sandy Martin, LaCrosse-Washtucna.
First team
Hitters ? Esther Timofeyev, Moses Lake Christian; Shayla Nagel, Neah Bay; Shyanne Wilson, Northport; Janessa Reynvaan, Wishkah Valley; Kelly Zimmer, LaCrosse-Washtucna.
Setters ? Kali Fargher, Klickitat; Abby Bangs, Sunnyside Christian; Gladys Martinez, LaCrosse-Washtucna.
Libero ? Trisha Luft, St. John-Endicott.
Second team
Hitters ? Jewel Gamboa, Wilbur-Creston; Laura Williams, Crescent; Emily PostVanderBurg, Lopez.
Setter ? Carly Sansom, Lake Quinault.
Libero ? Alicea Scott, Mary M. Knight.
Honorable mention
Hitters ? Kadee McCanna, St. John-Endicott; Katelynn Clinton, Bickleton; Samantha Brewer, Klickitat.
Libero ? Kelsey Dorman, Touchet.