2008 State 1A Boys Track Preseason Projections -
100m - Josh Fuller-King's, C.Ruether-Cashmere, J.Patton-Orting, C.Brown-Royal, E.VanMeter-Lakeside, J.Weyerhaeuser-Ch.Wr.
200m - Josh Fuller-King's, J.Patton-Orting, J.Mitchell-Cashmere, E.VanMeter-Lakeside, C.Brown-Royal, Z.Kaene-Cedar Park.
400m - Josh Fuller-King's, J.Patton-Orting, M.Kaino-Ilwaco, M.Pond-Kalama, J.Brown-Brewster, B.Davis-Cascade.
800m - J. Brown-Freeman, W.Mosely-S.Aca., J.Crabill-Ch.Wr., R.Empey-Connell, W.Erickson-U.Prep, D.Zickler-Newport.
1600m - Kyle King-Coupeville, J.Brown-Brewster, S.Pierson-Cashmere, K.Johnson-Lakeside, J.Ward-Newport, J.Crabill-Ch.Wr.
3200m - Kyle King-Coupeville, T.Welch-Lakeside, S.Pierson-Cashmere, K.Johnson-Lakeside, J.Marcial-Ki-Benton, D.Clark-Bush
110m HH - J.Vetter-Montesano, Sean Brugger-King's, Raymond Zhang-King's, K.Kennaw-L.Chr, H.Ledezma-Royal, E.Wolfe-L.Roosevelt.
300m IH - J.Gage-Highland, K.Kennaw-L.Chr., L.Mendoza-Wahluke, T.Kern-Montesano, H.Ledezma-Royal, Austin Dean-King's.
High Jump - J.Vetter-Montesano, C.Garrett-Columbia, C.Kitter-CleElum, J.Berarduci-Colfax, Kyle Talbot-King's, L.Myers-Stevenson, T.Filion-Cedar Park.
Pole Vault - T.McCain-Kalama, J.Carson-Cashmere, R.Zoellick-Cedar Park, M.Soelberg-Freeman, A.Cloaninger-Colfax, W.Holter-Kalama.
Long Jump - A.Iseman-BCS, Tony Yakovich-King's, B.Allen-Cashmere, M.Porter-F.Harbor, P.Waterman-Newport, G.Threldkeld-G-Northwest.
Triple Jump - Tony Yakovich-King's, J.Vetter-Montesano, John Burley-King's, M.Porter-F.Harbor, L.Mathews-Freeman, S.Prince-Montesano.
Shot Put - S.MacDonald-Cedar Park, Victor Swanson-King's, S.Hadley-Connell, M.Jensen-Tenino, D.Parker-Cashmere, D.Sanchez-Newport.
Discus - S.McDonald-Kalama, S.Hadley-Connell, Victor Swanson-King's, W.Lohman-Chewelah, S.MacDonald-Cedar Park, R.Bauman-Tenino.
Javelin - K.Lyon-Rainier, T.McCain-Kalama, S.Hadley-Connell, B.Miller-Coupeville, J.Lake-BCS, R.Bauman-Tenino.
2008 State 1A Girls Track Preseason Projections
100m - W.Leavitt-Kiona-Benton, G.Nelson-Lakeside, A.Berry-S.Aca., M.Peterson-Ch.Wr., K.Verhagen-LaCenter, A.Stump-Stevenson.
200m - W.Leavitt-Kiona-Benton, G.Nelson-Lakeside, A.Berry-S.Aca., L.Murphy-A.Wright, K.Brunner-Cashmere, S.Funk-Rainier.
400m - L.Murphy-A.Wright, K.Thompson-Cashmere, Olivia Thomas- King's, K.Tikker-Lakeside, K.Downey-Okanogan, A.Berry-S.Aca.
800m - Kelley Downey-Okanogan, Olivia Thomas-King's, M.Hess-Maple-Ch.Wr., B.McCloud-Lakeside, K.Jones-Lakeside, A.Hussey-BCS.
1600m - Olivia Thomas-King's, K.Jones-Lakeside, M.Steiger-L.Chr., M.Hess-Maple-Ch.Wr., M.Billingham-Bush, I.Nordestgaard-Ch.Wr..
3200m - M.Billingham-Bush, M.Steiger-L.Chr., S.Vazques-Mabton, K.Jones-Lakeside, K.Pecha-Omak, G.Guillen-Chelan.
100m H - S.Funk-Rainier, J.Langston-Seattle Aca., J.Casper-Connell, N.Plante-Stevenson, B.Casper-Connell, K.Lotze-K-Benton.
300m H - J.Casper-Connell, S.Funk-Rainier, A.Stump-Stevenson, K.Straub-Vason, Kylie Brunner-Cashmere, Nicole Plante-Stevenson
High Jump - J.Langston-Seattle Aca., K.Tikker-Lakeside, W.Leavitt-K-Benton, K.Brown-Brewster, K.Urquhard-Highland, K.Lotze-K-Benton.
Pole Vault - L.Winlow-Lakeside, V.Calvo-Cedar Park, H.Trigg-LaCenter, K.Gross-L.Chr., K.Taylor-Cashmere, G.Kauer-K-Benton.
Long Jump - J.Langston-Seattle Aca, E.Smith-Chewelah, L.Cobb-Chewelah, L.Smith-Northwest, C.Boutillier-Naches, Julia Young-King's.
Triple Jump - J.Langston-Seattle Aca, L.Cobb-Chewelah, R.Johnstone-Chewelah, K.Lotze-K-Benton, Erin Bremond-King's, L.Smith-Northwest.
Shot Put - A.Coffey-Toledo, H.Bryant-Winlock, P.Schostak-Forks, T.Williams-Mabton, D.Himango-Nooksack, B.Nelson-Stevenson.
Discus - M.Frankart-Freeman, G.Charbonneau-Lakeside, A.Tyree-Nooksack, J.Fleming-Kalama, S.Buswell-Toledo, S.Miller-BCS.
Javelin - M.Parsons-Onalaska, T.Williams-Mabton, M.Teng-BCS, C.Jourdan-Seattle Aca., J.Furubayashi-Seattle Aca., E.Murillo-River View.
This post was edited on 2/4 10:35 PM by rodfatherxc
100m - Josh Fuller-King's, C.Ruether-Cashmere, J.Patton-Orting, C.Brown-Royal, E.VanMeter-Lakeside, J.Weyerhaeuser-Ch.Wr.
200m - Josh Fuller-King's, J.Patton-Orting, J.Mitchell-Cashmere, E.VanMeter-Lakeside, C.Brown-Royal, Z.Kaene-Cedar Park.
400m - Josh Fuller-King's, J.Patton-Orting, M.Kaino-Ilwaco, M.Pond-Kalama, J.Brown-Brewster, B.Davis-Cascade.
800m - J. Brown-Freeman, W.Mosely-S.Aca., J.Crabill-Ch.Wr., R.Empey-Connell, W.Erickson-U.Prep, D.Zickler-Newport.
1600m - Kyle King-Coupeville, J.Brown-Brewster, S.Pierson-Cashmere, K.Johnson-Lakeside, J.Ward-Newport, J.Crabill-Ch.Wr.
3200m - Kyle King-Coupeville, T.Welch-Lakeside, S.Pierson-Cashmere, K.Johnson-Lakeside, J.Marcial-Ki-Benton, D.Clark-Bush
110m HH - J.Vetter-Montesano, Sean Brugger-King's, Raymond Zhang-King's, K.Kennaw-L.Chr, H.Ledezma-Royal, E.Wolfe-L.Roosevelt.
300m IH - J.Gage-Highland, K.Kennaw-L.Chr., L.Mendoza-Wahluke, T.Kern-Montesano, H.Ledezma-Royal, Austin Dean-King's.
High Jump - J.Vetter-Montesano, C.Garrett-Columbia, C.Kitter-CleElum, J.Berarduci-Colfax, Kyle Talbot-King's, L.Myers-Stevenson, T.Filion-Cedar Park.
Pole Vault - T.McCain-Kalama, J.Carson-Cashmere, R.Zoellick-Cedar Park, M.Soelberg-Freeman, A.Cloaninger-Colfax, W.Holter-Kalama.
Long Jump - A.Iseman-BCS, Tony Yakovich-King's, B.Allen-Cashmere, M.Porter-F.Harbor, P.Waterman-Newport, G.Threldkeld-G-Northwest.
Triple Jump - Tony Yakovich-King's, J.Vetter-Montesano, John Burley-King's, M.Porter-F.Harbor, L.Mathews-Freeman, S.Prince-Montesano.
Shot Put - S.MacDonald-Cedar Park, Victor Swanson-King's, S.Hadley-Connell, M.Jensen-Tenino, D.Parker-Cashmere, D.Sanchez-Newport.
Discus - S.McDonald-Kalama, S.Hadley-Connell, Victor Swanson-King's, W.Lohman-Chewelah, S.MacDonald-Cedar Park, R.Bauman-Tenino.
Javelin - K.Lyon-Rainier, T.McCain-Kalama, S.Hadley-Connell, B.Miller-Coupeville, J.Lake-BCS, R.Bauman-Tenino.
2008 State 1A Girls Track Preseason Projections
100m - W.Leavitt-Kiona-Benton, G.Nelson-Lakeside, A.Berry-S.Aca., M.Peterson-Ch.Wr., K.Verhagen-LaCenter, A.Stump-Stevenson.
200m - W.Leavitt-Kiona-Benton, G.Nelson-Lakeside, A.Berry-S.Aca., L.Murphy-A.Wright, K.Brunner-Cashmere, S.Funk-Rainier.
400m - L.Murphy-A.Wright, K.Thompson-Cashmere, Olivia Thomas- King's, K.Tikker-Lakeside, K.Downey-Okanogan, A.Berry-S.Aca.
800m - Kelley Downey-Okanogan, Olivia Thomas-King's, M.Hess-Maple-Ch.Wr., B.McCloud-Lakeside, K.Jones-Lakeside, A.Hussey-BCS.
1600m - Olivia Thomas-King's, K.Jones-Lakeside, M.Steiger-L.Chr., M.Hess-Maple-Ch.Wr., M.Billingham-Bush, I.Nordestgaard-Ch.Wr..
3200m - M.Billingham-Bush, M.Steiger-L.Chr., S.Vazques-Mabton, K.Jones-Lakeside, K.Pecha-Omak, G.Guillen-Chelan.
100m H - S.Funk-Rainier, J.Langston-Seattle Aca., J.Casper-Connell, N.Plante-Stevenson, B.Casper-Connell, K.Lotze-K-Benton.
300m H - J.Casper-Connell, S.Funk-Rainier, A.Stump-Stevenson, K.Straub-Vason, Kylie Brunner-Cashmere, Nicole Plante-Stevenson
High Jump - J.Langston-Seattle Aca., K.Tikker-Lakeside, W.Leavitt-K-Benton, K.Brown-Brewster, K.Urquhard-Highland, K.Lotze-K-Benton.
Pole Vault - L.Winlow-Lakeside, V.Calvo-Cedar Park, H.Trigg-LaCenter, K.Gross-L.Chr., K.Taylor-Cashmere, G.Kauer-K-Benton.
Long Jump - J.Langston-Seattle Aca, E.Smith-Chewelah, L.Cobb-Chewelah, L.Smith-Northwest, C.Boutillier-Naches, Julia Young-King's.
Triple Jump - J.Langston-Seattle Aca, L.Cobb-Chewelah, R.Johnstone-Chewelah, K.Lotze-K-Benton, Erin Bremond-King's, L.Smith-Northwest.
Shot Put - A.Coffey-Toledo, H.Bryant-Winlock, P.Schostak-Forks, T.Williams-Mabton, D.Himango-Nooksack, B.Nelson-Stevenson.
Discus - M.Frankart-Freeman, G.Charbonneau-Lakeside, A.Tyree-Nooksack, J.Fleming-Kalama, S.Buswell-Toledo, S.Miller-BCS.
Javelin - M.Parsons-Onalaska, T.Williams-Mabton, M.Teng-BCS, C.Jourdan-Seattle Aca., J.Furubayashi-Seattle Aca., E.Murillo-River View.
This post was edited on 2/4 10:35 PM by rodfatherxc