All-state volleyball
The 2006 all-state teams, selected by a statewide panel of sportswriters coordinated by René Ferrán of the Tri-City Herald:
Class 4A
MVP — Kady Try, Mead
Coach of year — Judy Kight, Mead
FIRST TEAM
Hitters — Alex Dowling, Bellarmine Prep; Chantilly Watson, Spanaway Lake; Kady Try, Mead; Megan Amundson, Stanwood; Savannah Feist, Kentwood.
Setters — Katie Tribley, Wenatchee; Haleigh Adkins, Rogers (Puyallup); Karyn Mockel, Mead.
Libero — Anya Silva, Kentwood.
SECOND TEAM
Hitters — Meagan Ganzer, Tahoma; Jessica Brunt, Evergreen (Vancouver); Ashleigh Pollard, Rogers (Puyallup); Erica Ehlo, Lewis & Clark; Katie Gysler, Redmond; Katie Tribley, Wenatchee.
Setter — Laurie Yearout, Lewis & Clark.
Libero — Theresia Dever, Central Kitsap.
HONORABLE MENTION
Hitters — Mandy Saintz, Bothell; Lindsey Wodrich, Richland; Melissa Liechty, Central Kitsap; Sara Todorovich, Walla Walla.
Setters — Joelle Perez, Heritage; Leslie Ihnot, Redmond; Tarah Petrick, Monroe.
Libero — Catherine Cloakley, Skyview.
Class 3A
MVP — Hannah Stuart, Bainbridge
Coach of year — Joanne Gilligan, Bishop Blanchet
FIRST TEAM
Hitters — Stephanie Slatt, Kennedy; Hannah Stuart, Bainbridge; Alysha Cook, Kennewick; Bizzy Williams, Skyline; Allison Buck, Camas.
Setters — Megan Augustavo, Bishop Blanchet; Megan McBride, Auburn Mountainview.
Libero — Molly Donahue, Shorecrest.
SECOND TEAM
Hitters — Megan McBride, Auburn Mountainview; Brittany Quick, Hanford; Malia Ibarra, North Thurston; Bridget Logan, Bishop Blanchet; Casi Schwisow, Issaquah.
Setters — Anne Demme, Columbia River; Therese Martinez, Capital.
Libero — Kelsie Butts, Southridge.
HONORABLE MENTION
Hitters — Lauren Curtis, Bishop Blanchet; Tashayla Ray, Ingraham.
Setters — Rachel Moran, Kennedy; Anna Herold, Shorecrest; Kristin Barott, Hanford.
Liberos — Briauna Fisher, Bishop Blanchet; Rebecca Sager, Holy Names.
Class 2A
MVP — Allyson Powell, Selah
Coach of year — Kay Aberle, Selah
FIRST TEAM
Hitters — Kealey Johnston, Grandview; Cristin Richards, Tumwater; Grethe Vogel, Pullman; Santia Sanders, River Ridge; Courtney Hutchins, Selah.
Setters — Allyson Powell, Selah; Ryann Carter, Fife.
Libero — Allie Gotz, Archbishop Murphy.
SECOND TEAM
Hitters — Claire Raap, Prosser; Kayla Standish, Ellensburg; Jessi Roberts, Lynden; Shyra Hoffman, R.A. Long; Danielle Cook, North Mason.
Setters — Chanté Bottineau, Grandview; Courtney VanBrocklin, Mount Baker; Emily Sampson, Tumwater.
Libero — Katie Hinrichs, Pullman.
HONORABLE MENTION
Setter — Patti Reeves, Archbishop Murphy.
Liberos — Ashleigh Marquette, Tumwater; Stefany Doering, Burlington-Edison.
Class 1A
MVP — Lauren Mellor, Colfax
Coach of year — Sue Doering, Colfax
FIRST TEAM
Hitters — Hannah Velling, Cascade Christian; Kailey Trautman, King's; Lauren Mellor, Colfax; Emily Damschen, Castle Rock; Julie Hawkins, Connell; Kelli Tikker, Lakeside (Nine Mile Falls).
Setters — Taylor Rico, Cle Elum; Amanda Kimsey, River View.
Libero — Sarah Moen, Montesano.
SECOND TEAM
Hitters — Haley Abbott, Cedar Park Christian; Kaiti Harris, Chelan; Jordan Monasmith, Chewelah; Kimberly Mayhle, King's; Sadie Lazzarini, Colfax.
Setters — Brianne Ryan, Lynden Christian; Lindsay Jelke, Lakeside (Nine Mile Falls).
Libero — Olivia Anderson, Cascade Christian.
HONORABLE MENTION
Setters — Brianna Frank, Cascade (Leavenworth); Heather Shulke, Castle Rock.
Libero — Andrea Uyence, King's.
Class 2B
MVP — Carlee Marble, LaConner
Coach of year — Suzanne Marble, LaConner
FIRST TEAM
Hitters — Alyssa Hilby, Life Christian; Traci Linstrum, Davenport; Jacque Brown, Waterville; Sylvia Herrold, Naselle.
Setter — Carlee Marble, LaConner.
Libero - Casey Clark, DeSales.
SECOND TEAM
Hitters — Deanne Riffe, White Pass; Jaynie Hancock, LaConner; Kaitlin Hronek, Rainier Christian; Cora Kellerman, LaConner.
Setter — Mallory Mielke, Davenport.
Libero — Jessica Crow, Mossyrock.
HONORABLE MENTION
Setters — Megan Tompkins, DeSales; Denalie Preston, Toutle Lake.
Libero — Chelsi Friese, Willapa Valley.
Class 1B
MVP — Natalie Deking, Sprague-Harrington
Coach of year — Tammy Cronrath, Sprague-Harrington
FIRST TEAM
Hitters — Aryn Davis, Klickitat; Lindsay Dietzen, Moses Lake Christian; Emma Hefton, Crescent; Monica Kautz, Tahoma; Roni Jo Mielke, Sprague-Harrington.
Setters — Kady Kirkendall, Curlew; Natalie Deking, Sprague-Harrington.
Libero — Jade Williams, Neah Bay.
SECOND TEAM
Hitters — Amanda Grumbach, Curlew; Gretchen Scherzinger, Lopez Island; Chenise Pakootas, Inchelium; Jamie Larmer, Sprague-Harrington.
Setter — Kaiti Robinson, Tekoa-Oakesdale.
Copyright © 2006 The Seattle Times Company
The 2006 all-state teams, selected by a statewide panel of sportswriters coordinated by René Ferrán of the Tri-City Herald:
Class 4A
MVP — Kady Try, Mead
Coach of year — Judy Kight, Mead
FIRST TEAM
Hitters — Alex Dowling, Bellarmine Prep; Chantilly Watson, Spanaway Lake; Kady Try, Mead; Megan Amundson, Stanwood; Savannah Feist, Kentwood.
Setters — Katie Tribley, Wenatchee; Haleigh Adkins, Rogers (Puyallup); Karyn Mockel, Mead.
Libero — Anya Silva, Kentwood.
SECOND TEAM
Hitters — Meagan Ganzer, Tahoma; Jessica Brunt, Evergreen (Vancouver); Ashleigh Pollard, Rogers (Puyallup); Erica Ehlo, Lewis & Clark; Katie Gysler, Redmond; Katie Tribley, Wenatchee.
Setter — Laurie Yearout, Lewis & Clark.
Libero — Theresia Dever, Central Kitsap.
HONORABLE MENTION
Hitters — Mandy Saintz, Bothell; Lindsey Wodrich, Richland; Melissa Liechty, Central Kitsap; Sara Todorovich, Walla Walla.
Setters — Joelle Perez, Heritage; Leslie Ihnot, Redmond; Tarah Petrick, Monroe.
Libero — Catherine Cloakley, Skyview.
Class 3A
MVP — Hannah Stuart, Bainbridge
Coach of year — Joanne Gilligan, Bishop Blanchet
FIRST TEAM
Hitters — Stephanie Slatt, Kennedy; Hannah Stuart, Bainbridge; Alysha Cook, Kennewick; Bizzy Williams, Skyline; Allison Buck, Camas.
Setters — Megan Augustavo, Bishop Blanchet; Megan McBride, Auburn Mountainview.
Libero — Molly Donahue, Shorecrest.
SECOND TEAM
Hitters — Megan McBride, Auburn Mountainview; Brittany Quick, Hanford; Malia Ibarra, North Thurston; Bridget Logan, Bishop Blanchet; Casi Schwisow, Issaquah.
Setters — Anne Demme, Columbia River; Therese Martinez, Capital.
Libero — Kelsie Butts, Southridge.
HONORABLE MENTION
Hitters — Lauren Curtis, Bishop Blanchet; Tashayla Ray, Ingraham.
Setters — Rachel Moran, Kennedy; Anna Herold, Shorecrest; Kristin Barott, Hanford.
Liberos — Briauna Fisher, Bishop Blanchet; Rebecca Sager, Holy Names.
Class 2A
MVP — Allyson Powell, Selah
Coach of year — Kay Aberle, Selah
FIRST TEAM
Hitters — Kealey Johnston, Grandview; Cristin Richards, Tumwater; Grethe Vogel, Pullman; Santia Sanders, River Ridge; Courtney Hutchins, Selah.
Setters — Allyson Powell, Selah; Ryann Carter, Fife.
Libero — Allie Gotz, Archbishop Murphy.
SECOND TEAM
Hitters — Claire Raap, Prosser; Kayla Standish, Ellensburg; Jessi Roberts, Lynden; Shyra Hoffman, R.A. Long; Danielle Cook, North Mason.
Setters — Chanté Bottineau, Grandview; Courtney VanBrocklin, Mount Baker; Emily Sampson, Tumwater.
Libero — Katie Hinrichs, Pullman.
HONORABLE MENTION
Setter — Patti Reeves, Archbishop Murphy.
Liberos — Ashleigh Marquette, Tumwater; Stefany Doering, Burlington-Edison.
Class 1A
MVP — Lauren Mellor, Colfax
Coach of year — Sue Doering, Colfax
FIRST TEAM
Hitters — Hannah Velling, Cascade Christian; Kailey Trautman, King's; Lauren Mellor, Colfax; Emily Damschen, Castle Rock; Julie Hawkins, Connell; Kelli Tikker, Lakeside (Nine Mile Falls).
Setters — Taylor Rico, Cle Elum; Amanda Kimsey, River View.
Libero — Sarah Moen, Montesano.
SECOND TEAM
Hitters — Haley Abbott, Cedar Park Christian; Kaiti Harris, Chelan; Jordan Monasmith, Chewelah; Kimberly Mayhle, King's; Sadie Lazzarini, Colfax.
Setters — Brianne Ryan, Lynden Christian; Lindsay Jelke, Lakeside (Nine Mile Falls).
Libero — Olivia Anderson, Cascade Christian.
HONORABLE MENTION
Setters — Brianna Frank, Cascade (Leavenworth); Heather Shulke, Castle Rock.
Libero — Andrea Uyence, King's.
Class 2B
MVP — Carlee Marble, LaConner
Coach of year — Suzanne Marble, LaConner
FIRST TEAM
Hitters — Alyssa Hilby, Life Christian; Traci Linstrum, Davenport; Jacque Brown, Waterville; Sylvia Herrold, Naselle.
Setter — Carlee Marble, LaConner.
Libero - Casey Clark, DeSales.
SECOND TEAM
Hitters — Deanne Riffe, White Pass; Jaynie Hancock, LaConner; Kaitlin Hronek, Rainier Christian; Cora Kellerman, LaConner.
Setter — Mallory Mielke, Davenport.
Libero — Jessica Crow, Mossyrock.
HONORABLE MENTION
Setters — Megan Tompkins, DeSales; Denalie Preston, Toutle Lake.
Libero — Chelsi Friese, Willapa Valley.
Class 1B
MVP — Natalie Deking, Sprague-Harrington
Coach of year — Tammy Cronrath, Sprague-Harrington
FIRST TEAM
Hitters — Aryn Davis, Klickitat; Lindsay Dietzen, Moses Lake Christian; Emma Hefton, Crescent; Monica Kautz, Tahoma; Roni Jo Mielke, Sprague-Harrington.
Setters — Kady Kirkendall, Curlew; Natalie Deking, Sprague-Harrington.
Libero — Jade Williams, Neah Bay.
SECOND TEAM
Hitters — Amanda Grumbach, Curlew; Gretchen Scherzinger, Lopez Island; Chenise Pakootas, Inchelium; Jamie Larmer, Sprague-Harrington.
Setter — Kaiti Robinson, Tekoa-Oakesdale.
Copyright © 2006 The Seattle Times Company